Wizytówka – skąd się ona wzięła?

Wizytówka – obecnie nikt nie wyobraża sobie, żeby na spotkanie biznesowe jej nie zabrać. Towarzyszy nam w różnych chwilach – na konferencjach, spotkaniach czy domykaniu umów. Zwykły prostokątny kartonik, ale skąd on się właściwie wziął?

Może to być dla Was szok, ale wizytówka ma bardzo długą historię sięgającą.. XV wieku! Co prawda wówczas nie miała takiego wyglądu jak obecnie, ale zaraz do tego przejdziemy. Pierwsza wizytówka powstała w kraju, w którym wynaleziono papier – w Chinach. To urzędnicy byli pierwszymi osobami, które mogły się pochwalić swoim „business card”. Powstał również odpowiedni dekret nakazujący posiadanie wizytówki na czerpanym papierze. Znajdowała się na nim informacja o imieniu i nazwisku oraz zajmowanej pozycji.

Również Francja polubiła wizytówki jeszcze w czasach Ludwika XIV, ale to w Niemczech odnaleziono pierwszą drukowaną z XVIII wieku. Na dobre umocniły swoją pozycję dopiero w XIX wieku – ale była to forma reklamowa.

Obecnie wizytówki przyjmują różne kształty, nie na każdej znajdziemy te same informacje. Jednak nie zmieniła się idea. Wizytówki nadal przedstawiają nas i nasze stanowisko!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *